هوش تجاری چیست

هدف استفاده از هوش تجاری افزایش بازده و سودآوری شرکت و یا سازمان به کمک تصمیم گیری های هوشمند است. برای این منظور باید کارهای زیر را در شرکت و یا سازمان مورد نظر انجام دهید:

 کاربران در هر شرکت یا سازمانی دارای سیستم‌های مختلف نرم‌افزاری هستند که همیشه در حال جمع آوری و وارد کردن داده‌ها می باشند حال شما در پروژه هوش تجاری، این داده ها را جمع آوری می کنید تا بتوانید از آنها در پروژه هوش تجاری استفاده کنید. بعد از جمع آوری این اطلاعات نوبت به هماهنگی و یکپارچه سازی این اطلاعات می رسد. حال باید این داده های یکپارچه سازی شده را در مخزنی از اطلاعات ذخیره کنید. در انتها نیز می توانید تمامی اطلاعات خود را بر اساس کل سیستم های اطلاعاتی موجود تحلیل و آنالیز کنید.

حال این سوال پیش می آید که اصلا چرا باید تن به انجام چنین کاری بدهیم و آیا انجام چنین کاری لازم است؟ مزایای این کار چیست؟

در پاسخ باید گفت با کمک بسیاری از نرم افزارها و اپلیکیشن های هوش تجاری بوده است که سازمانها توانسته اند ارقام قابل توجهی از نرخ بازگشت سرمایه خود را حساب کنند و اصولا به کمک هوش تجاری است که توانسته اند راه حلی برای کاهش هزینه های خود پیدا کنند و فرصتهای شغلی جدیدی را بیابند و برای بهینه سازی سیستمهای خرید و فروش راه حل ارائه دهند. برنامه ها و اپلیکیشن های هوش تجاری علاوه بر در دسترس قرار دادن اطلاعات، به سازمانها کمک می کنند تا مذاکراتشان را با موفقیت به پایان برسانند. همچنین با آشکارسازی مشکلات کوچک تجارت شما که شاید از نظر شما اهمیت چندانی ندارند، بر افزایش نرخ بازگشت سرمایه تاثیر بسزایی دارند.

 لازم به ذکراست برنامه ها و اپلیکیشن های هوش تجاری علاوه براینکه اطلاعات را در دسترس شما قرار می دهند، راه برقراری ارتباط با فروشنده و مشتری را نیز آسان می کنند و همین باعث می شود تا جایگاه سازمان در مذاکرات تقویت شود. همچنین در زمینه کسب و کارها فرصتهای زیادی هستند که با بهینه سازی کارها و روشهای تجاری باعث صرفه جویی در زمینه مالی می شوند. به کمک هوش تجاری است که سازمانها و شرکتها نقاط ضعف خود را شناسایی می کنند و در نتیجه در موقعیت برتری نسبت به سازمانهای نظیر خود قرار می گیرند.

حال این سوال پیش می آید که آیا هوش تجاری هم دارای معایب خاص خود می باشد؟ در جواب این سوال باید گفت که همانند هر کار دیگری، هوش تجاری هم بطور حتم دارای معایبی است و عوامل زیادی وجود دارند که می توانند باعث شکست شما در یک پروژه هوش تجاری شوند.

 برای اینکه یک سازمان یا شرکت از هوش تجاری بهره ببرد، باید دائما در حال بروز رسانی و بررسی باشد و برای انجام اینکار باید سازمان یا شرکت مربوطه استراتژی خود را به گونه ای تنظیم و پیاده سازی کند که همه واحدهای تجاری آن همکاری لازم را با کارشناسان هوش تجاری داشته باشند. بسیاری از افراد سازمانها و شرکتها با کارشناسان همکاری نمی کنند و به اینکار به چشم یک کاری اضافه برسازمان می نگرند.

 حتی در برخی مواقع این پروژه از طرف افراد بالا دستی سازمان پشتیبانی نمی شود و همین مسئله باعث دور شدن هوش تجاری از اهداف بلندمدت و کلان خود می شود.

انجام پروژه هوش تجاری در یک شرکت و یا سازمان نیازمند افراد متخصص در زمینه تجارت و کسب و کار است. برخی سازمانها از همان افراد متخصص خود در قسمت فناوری اطلاعات برای اینکار استفاده می کنند که متاسفانه فاقد هوشمندی و رهبری لازم در زمینه کسب و کار هستند.

برای انجام پروژه های هوش تجاری به افرادی ماهر در زمینه تجزیه و تحلیل سیستمها نیاز است بنابراین حتما باید افراد کارشناس در همه بخشهای مورد نیاز استخدام کرد.

پروژه های هوش تجاری به دلیل اینکه باید در مقاطعی مججدا بررسی و تکرار شوند، نیاز به برنامه ریزی دارند. به همین منظور برای غلبه بر مشکلاتی آتی باید احتیاجات پروژه همانند منابع داده ها، پایگاه داده ها، ارزیابی ریسک و عوامل کلیدی موفقیت و محدودیت ها باید بطور روشن و دقیق برنامه ریزی شوند.

مخزن اطلاعات باید بتواند خودش را توصیف کند و فعالیتها را در جهت فعالیتهای کسب و کار هدایت کند. البته لازم به ذکر است که کیفیت داده ها و محل نگهداری آنها نیز بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هوش تجاری و نرم افزار پاور بی آی می توانید به صفحات زیر مراجعه کنید:

هوش تجاری با Power BI

پاور بی آی چیست